Elektromos padlófűtés előnyei, fajtái
Az elektromos padlófűtés nemcsak egy egészséges fűtési megoldás. Egyrészt a lehető legjobb rendszer az allergiától szenvedők számára, mert szinte egyáltalán nem okoz porképződést, másrészt a padlófűtési rendszerek sugárzó hője közvetlenül hat a testre, anélkül, hogy először a helyiség levegőjét kellene felmelegíteni.
Így ugyanazt a komfortérzetet érhetjük el, de 2-3 °C – kal alacsonyabb szobahőmérséklet mellett, azaz az ennek megfelelő 10-15% fűtési költséget is megspórolhatjuk!
Ez is kedvezően hat az egészségre, mert az emberi test pont ezt kívánja – meleget a lábnak és hideget a fejnek.
Az innovatív elektromos padlófűtések bekerülési költsége jóval (fele-harmada is lehet a fajtától függően) a hagyományos (vizes rendszerű) radiátoros fűtések alatt marad. Az üzemeltetési költségük a hagyományos fűtésekéhez hasonló, de emellett teljes mértékben karbantartás-mentesek és megújuló energiaforrásokkal akár most, akár a jövőben kombinálhatók, napelem rendszerrel kiszolgálhatóak..
Az elmúlt évek technológia fejlődése lehetővé tette, hogy nemcsak az újonnan készült padlórendszerű, hanem a már megépült, fűtés-korszerűsítés előtt álló épületekben is kivitelezhető legyen padlófűtés utólagosan.. Mindez akár a meglévő burkolat és aljzat megbontása nélkül.
Elektromos padlófűtés fajtái, lehetőségek:
elektromos fűtőfilm (mi már nem forgalmazzuk)
alumínium fűtőszőnyeg laminált padló alá,
hagyományos fűtőszőnyeges megoldások hidegburkolat alá,
fűtőkábeles (pufferes) fűtés az aljzatbetonban elhelyezve.
Az elektromos fűtőszőnyegek extra vékony (3-4 mm) beépítési magassággal szerelhetőek önálló vagy komfortfűtésként is hidegburkolatok alá a ragasztóba vagy önterülő aljzatba, hidegburkolat alá.
Az alumínium fűtőszőnyeg pedig kiválóan alkalmazható laminált padló és egyéb, padlófűtéshez megfelelő melegburkolatok alá is.
Lehetséges utólag akár egyetlen szobában is padlófűtést kialakítani legyen az fürdőszoba, gyerekszoba vagy nappali. De természetesen rendszerben is kitűnőre vizsgáznak.
A fűtőszőnyeges vékonyrétegű padlófűtés mellett közkedvelt az aljzatbetonba tekert fűtőkábeles fűtésrendszer is, amelyet inkább új építésű lakásokban használnak. Itt meg van az az előny – mint a régi vizes rendszernél -, hogy mivel a pufferelő tulajdonságú aljzatbetonba telepítünk, a későbbiekben hideg és meleg burkolat is fektethető az adott helyiségbe, ha esetleg változtatni szeretnénk az eredeti elgondoláson.
Az elektromos padlófűtés így napjaink egyik legjobban elterjedő fűtési formája. Célja, hogy a lakások, épületek helyiségeiben kialakuljon a megfelelő hő és komfortérzet.
Az elektromos padlófűtés tervezése szaktudást igénylő feladat, amiben ingyenesen segítünk.
Kérjen ajánlatot ajánlatkérő űrlapunkon kisebb, 1-2 szobás feladathoz,
komolyabb fűtésrendszerhez ide kérjük a tervet és elképzeléseket:
ajanlat(kukac)futesprofi.hu
2021 évtől új termékünk a 25 év garanciás, meglepően jó árérték arányú, Dániában gyártott minden területen bizonyított
A padlófűtés nagy részben sugárzó fűtés. A komfortérzetet az ilyen jellegű hőátadás a hőáramlásos konvekciós hőátadással szemben hatékonyabb, így alkalmazása erősen indokolt.
Kezdetben luxusigényű fűtési rendszereknél alkalmazták (ipari épületekben nagy belmagasságú terek fűtésének egyik lehetséges megoldásaként), manapság családi házak, társasházak egyéb lakó és hivatali épületek megszokott fűtési rendszerévé vált.
Elektromos padlófűtés rendszereinket minden esetben helyiségenként önálló, programozható vezérléssel tervezzük, így drasztikusan (akár 20-30%-al) csökkenthető az energiafelhasználás.
Minden egyes helyiség annak funkciója szerint, életritmusához és igényeihez igazítva fűthető.
A dupla (padló + levegő) szenzoros szobatermosztátokkal külön szabályozható (min,-max) a padló felületi hőmérséklete és a szoba levegő hőmérséklete egyaránt, így a magas hőmérsékletre érzékeny burkolatokhoz is kiváló padlófűtési megoldás!
Például vinyl vagy laminált padlós burkolatoknál különösen fontos, hogy a padló hőmérséklete ne lépje túl a 27-28 C fokot, ne legyen baja a burkolatnak. Ezt bizony csak a padlószenzoros vezérléssel érhető el.
Az elektromos padlófűtési rendszerek beruházási és kiépítési költsége jóval a hagyományos fűtésrendszerek alatt marad .
Az egyenletes hősugárzás maximális komfortérzetet biztosít .
Kihasználja az aljzat hőtároló képességét (kivéve a laminált padló alatti rendszer), így kikapcsolt állapotban is biztosított a kellemes hőérzet, folyamatos a meleg.
Felhasználási területei széles körűek, az alacsony beépítési magasságnak köszönhetően ideális választás komfortérzet javítására, vagy meglévő fűtésrendszerének teljes kiváltására.
Programozható vezérléssel kombinálva a helyiségek funkciójuknak megfelelően, időben és hőmérsékletben is önállóan szabályozhatóak. Ez önmagában is akár 15-20% energiamegtakarítást eredményezhet egy konvektoros fűtéshez képest.
Elektromos padlófűtés előnyei röviden
– magas komfort érzet, akár hidegburkolaton is
– egyenletes hőeloszlást biztosít
– percízen szabályozható akár távolról is (WIFI)
– gyorsan kiépíthető (egy helyiség lerakása és bekötése 1-2 óra max.)
– nem foglal helyet az enteriőrben
– gyorsan felszárad a padló
– gyorsabban felmelegszik mint a vizes padlófűtés
– nincsenek mozgó, kopó alkatrészek
– nem igényel karbantartást
– nincs szükség kazánra, kazánházra
– biztonságos – nincs tűzveszély
– hosszú élettartam – min.10 év garancia
Itt egy rövid videó egyik termékünk, a Devimat fűtőszőnyeg fektetéséről, padlószenzor elhelyezéséről, egy régi burkolatra helyezve.
Elektromos padlófűtés hőszigetelése
Az elektromos padlófűtések hőszigetelése, azaz a fűtésrendszer megfelelő elválasztása az aljzattól, födémtől, talán a legfontosabb probléma. Ha nincs, akkor lehet a padlófűtés a legszuperebb gyártó terméke, a végeredmény mindenképp gazdaságtalan lesz! A megtermelt hőenergia jó része veszendőbe mehet, a lakás födémszerkezetét vagy padlószerkezetét feleslegesen fűtve.
Hidegburkolatos padlók utólagos kialakításkor bizony sokszor probléma a helyhiány, azaz nem fér el a hőszigetelés plusz aljzatbeton rétegrend. Ilyenkor remek megoldás az akár 10mm vastagságban is elérhető, ragasztható, rendkívül kemény XPS építőlemez.
Ezt szintezve és flex ragasztóba téve egyenletes aljzatot kapunk az elektromos fűtőszőnyeg és hidegburkolat lerakásához.
Elektromos padlófűtés – Tévhitek
- „Az infra fűtőfilm minden padlóburkoló típushoz jó” – már nem forgalmazzuk, alu fűtőszőnyeget ajánlunk helyette!
Jellemzően azon cégek szlogenje, akik csak az eladásra és nem a minőségi padlófűtés kialakítására törekszenek. Az infra fűtőfilmes rendszerek ugyanúgy nem alkalmasak parketta, szőnyeg, stb. alatti padlófűtés kialakítására, mint a hagyományos vizes rendszerek. (ilyen burkolatokkal leszigeteljük a fűtést!!)
Az infra fűtőfilm sérülékenysége miatt sem alkalmas szőnyeg alá! Vagy gipszrost lemezzel vagy régi laminált parkettával védjük a felületét és csak így javasolt néhol habalátét nélküli szőnyeg használata. Az árnyékoló réteget se feledjük!
Csak olyan burkolatot használjunk, ami bármilyen padlófűtéshez megfelelő!
- „Mindegy, hogy milyen a fűtőfilm teljesítménye” – már nem forgalmazzuk, alu fűtőszőnyeget ajánlunk helyette!
Azon cégek használják, akik csak nagy teljesítményű fűtőfilmet forgalmaznak – jellemzően 200-220W/m2-es teljesítményűt – , ami valójában csak mennyezetfűtésre alkalmas. A korrekt teljesítményű fűtőfilm általában nem lépi túl a 150W/m2-t, ami nagyjából megegyezik a hagyományos csöves-vizes rendszerű padlófűtés teljesítményével.
Minél nagyobb a teljesítmény, annál rövidebb ideig működik, hogy a szükséges mennyiségű hőt közölje környezetével. Így egy A+ kategóriájú házban már alig működne és nem élvezhetjük a meleg padló előnyeit.
- „Az elektromos padlófűtés lebegteti a port”
A legáltalánosabb tévhit a padlófűtésekkel kapcsolatban a „por lebegtetése” melynek alapját a 90-es évek végéig alkalmazott hőszigetelés nélküli épületek padlófűtése alakított ki, hiszen nagyon nagy hőmennyiség bevitelére volt szükség, így a padló is magas hőmérsékleten üzemelt.
A mai építések és a hőszigeteléssel egybekötött felújítások javítottak az épületek energiaigényén így napjainkban kizárólag alacsony hőmérsékletű padlófűtések kerülnek kivitelezésre. Tekintve, hogy a padló és a mennyezet hőmérséklete kis differenciát mutat így minimális a légmozgás a helyiségekben a por nem emelkedik fel.
Világszerte egészségügyi intézményekben ezen okokból felületfűtéseket (padló-, fal- és mennyezetfűtés) használnak, hogy steril pormentes körülményeket biztosítsanak.
Hogyan válasszunk az elektromos padlófűtések közül, melyik fajta a megfelelő az adott körülmények közé?
1. Új építésű padlószerkezet elektromos padlófűtése
Itt a legjobb választás talán a hőszigetelésen lévő aljzatbetonba a betonacél hálóra vagy rögzítőszalagra letekert elektromos fűtőkábel.
Az anyagköltség kisebb, mint a gyári szerelésű fűtőszőnyegnél, viszont a munkadíj természetesen drágább a letekerés és rögzítés miatt!
Pozitív dolog, hogy az aljzatbetonban letekert elektromos fűtőkábel segítségével készített padlófűtés nem befolyásolja a befejező burkolat fajtáját!
Természetesen az aljzatbetonban is használhatunk elektromos fűtőszőnyeget is, ha nem akarunk bajlódni a fűtőkábel letekerésével.
2. Utólagosan készített padlófűtés, ha van a padlószerkezetben hőszigetelés
2/1. Hidegburkolatnál vagy vinyl burkolatnál is elektromos fűtőszőnyeget használhatunk, akár közvetlenül a régi burkolaton, természetesen a megfelelő tapadóhíd alkalmazásával.
Arra vigyázzunk, hogy vinylnél is csak a normál fűtőszőnyeg a megoldás, természetesen a fűtőszőnyegen alkalmazott aljzatkiegyenlítővel.
Mindegy, hogy ragasztott vagy klikkes a vinyl, alu fűtőszőnyeg nem alkalmas ilyenkor a padlófűtésre.
2/2. Laminált padlónál az alu fűtőszőnyeg rétegrendjében az alátétlemeznek tulajdonképpen nincs hőszigetelő szerepe, viszont segít a vastagabb kábelek és padlószenzor elrejtésében.
3. Utólagos padlófűtés, ha nincs a padlóban hőszigetelés
3/1. Laminált padlónál egyszerű a dolog, általában elég a 6 mm XPS hőszigetelés, amit az alumínium fűtőszőnyeg alá javaslunk.
3/2. Hidegburkolatnál már problémás a helyzet, hiszen régebben csak a komplett aljzat újra elkészítése volt a megoldás, megfelelő vastagságú hőszigeteléssel és új aljzatbetonnal, hogy a csempék közötti fugák ne repedjenek pontszerű terhelésnél.
Ha nem kerül bontásra a régi padló, akkor a gond a kis beépítési magasság. A megoldás a műgyantás habarccsal ellátott XPS építőlemezünk, melyet akár a régi burkolatra leragasztva egy rendkívül stabil hőszigetelt aljzatot kapunk. Erre mehet az elektromos fűtőszőnyeg és hidegburkolat, akár közvetlenül ragasztva (kiegyenlítő nélkül)
Az elektromos padlófűtés számos előnnyel járhat az otthoni fűtés során.
Hatékonyság: Az elektromos padlófűtés hatékonyabb lehet, mint más fűtési módszerek, mivel az energia közvetlenül a padlóba kerül, és azáltal melegíti a helyiséget. Emellett a padlófűtés helyi fűtést biztosít, ami azt jelenti, hogy csak azokat a helyiségeket kell fűteni, amelyeket használnak, így csökkentheti a fűtésszámlát.
Kényelem: Az elektromos padlófűtés a padló alatt van, így nem foglal helyet a szobában, és nem akadályozza a bútorok elrendezését. Emellett az elektromos padlófűtés általában csendes működésű, így nem okoz zajt.
Egészség: Nincsenek égéstermékei, mivel nincs szükség égésre a fűtéshez, így nem jönnek létre káros gázok vagy szagok, amelyek befolyásolhatják az egészséget.
Rugalmasság: Az elektromos padlófűtés lehetővé teszi a hőmérséklet szabályozását szobánként vagy akár padlónként is, ami rugalmasságot biztosít a fűtési igényekhez.
Tartósság: Rendkívül tartós lehet, mivel nincs mozgó alkatrész, és általában ilyen fűtési rendszerekhez tartozó termosztátok és vezérlőegységek is nagyon megbízhatóak. Nem véletlen az egyes gyártók 20-25 éves garanciája sem!
A legjobb elektromos padlófűtés
Nem létezik egyetlen „legjobb” elektromos padlófűtés, mivel minden helyzet más és más igényeket támaszt a fűtési rendszerrel szemben. Az elektromos padlófűtés választásánál számos tényezőt kell figyelembe venni, beleértve a telepítési költségeket, az energiafogyasztást, a hőmérséklet-szabályozást és a rendszer karbantartási igényeit.
A legjobb elektromos padlófűtés olyan, amely megfelel az adott helyzetnek, és a költséghatékony és hatékony működést biztosítja.
Az kiválasztásakor fontos figyelembe venni a padló típusát is, mivel az eltérő padlóburkolatok eltérő hővezető képességgel rendelkeznek. Például a csempe és a kőburkolatok hatékonyabban vezetik a hőt, mint a szőnyegek vagy a laminált padlók.
A legjobb padlófűtés kiválasztásakor javasolt szakértői tanácsot kérni és átgondolni az adott helyzetben elvárásokat, a telepítési költségeket, a hőmérséklet-szabályozás lehetőségeit, a karbantartási költségeket és az energiafogyasztást.
Ezen tényezők figyelembevételével lehet megtalálni az optimális elektromos padlófűtést.